Znajdź swoje wymarzone studia w Katowicach

Ponadczasowy trend w projektowaniu wnętrz: Minimalizm

Ponadczasowy trend w projektowaniu wnętrz: Minimalizm

 

Projektowanie wnętrz, podobnie jak wiele innych dziedzin sztuki i designu, zmienia się na przestrzeni lat. Jednakże pewne style i koncepcje, choć mogą ewoluować, pozostają ponadczasowe, przyciągając uwagę i zyskując aprobatę wielu pokoleń. Jednym z takich trendów, który nie traci na popularności od dekad, jest minimalizm. Styl, który bazuje na prostych formach i oszczędnych meblach oraz dodatkach to najlepsze rozwiązanie dla zwolenników niewymuszonej elegancji.

Definicja minimalizmu – co to za styl wnętrzarski?

Minimalizm polega na ograniczeniu liczby elementów w aranżacji wnętrz i pozbyciu się tych, które są zbędne. Projektant wnętrz inspirujący się tą koncepcją skupia się natomiast na prostocie, funkcjonalności i harmonii. Oznacza wybór neutralnych palet kolorów oraz eliminację zbędnych dekoracji. W zamian za to obecne w pomieszczeniu meble czy ozdoby są wysokiej jakości – ładne, a zarazem niezwykle solidne.

Historia minimalizmu – skąd wziął się ten trend?

Chociaż idea minimalizmu może wydawać się nowoczesna, jej korzenie sięgają daleko wstecz Na zachodnią koncepcję minimalizmu miała wpływ japońska estetyka wabi-sabi, która szanuje prostotę, skromność i naturalność. W XX wieku, zwłaszcza w latach 60. i 70., minimalizm zyskiwał na popularności jako odpowiedź na nadmiar konsumpcjonizmu i komercjalizmu.

Zalety minimalizmu w projektowaniu wnętrz


  • Przestrzeń i jasność – minimalistyczne wnętrza często są postrzegane jako bardziej przestronne i jasne, dzięki ograniczonej ilości mebli i dekoracji. Brak ciężkich zasłon i zdobionych firan gwarantuje natomiast nieograniczony dopływ światła zewnętrznego.

  • Funkcjonalność – każdy element w minimalistycznym wnętrzu ma swoje miejsce i cel. Nie ma miejsca na zbędne przedmioty, co czyni takie przestrzenie bardziej funkcjonalnymi.

  • Spokój i harmonia – prostota i spójność barw sprzyjają wyciszeniu i relaksowi, czyniąc przestrzeń minimalistyczną bardziej przyjazną dla mieszkańców.Kluczowe zasady minimalizmu według projektanta wnętrz

Mniej znaczy więcej to podstawowa zasada minimalizmu. Wybierając mniej przedmiotów, podkreślamy ich wartość i funkcjonalność. Możemy zatem pozwolić sobie na to, aby były one droższe, lepszego gatunku. Dzięki temu zostaną z nami na dłużej, ograniczając ilość odpadów i wydatki.

Jeśli kupujemy wyposażenie w minimalistycznym stylu i aranżujemy w ten sposób przestrzeń, skupmy się na jasnych kolorach. Neutralne beże, biele czy szarości stanowią wspaniałe tło dla całego wystroju lub są jego bazą. Zwłaszcza gdy są to proste formy pozbawione zdobień i nadmiaru detali. Najważniejsza jest ich jakość, która powinna być perfekcyjna – inwestujesz raz na długi czas.

Czy minimalizm jest dla każdego?

Mimo licznych zalet, minimalizm nie jest stylem dla każdego. Dla niektórych może wydawać się zbyt surowy czy pozbawiony ciepła. Istnieje też ryzyko, że przestrzeń stanie się… bezosobowa. Dlatego ważne jest, by podchodzić do minimalizmu z umiarem i dostosowywać go do własnych potrzeb. A jeśli zrozumienie koncepcji i wdrożenie jej stanowi dla Ciebie trudność, warto poprosić o wsparcie projektanta wnętrz.

Data publikacji: 20-09-2023