Znajdź swoje wymarzone studia w Katowicach

4 uczelnie w Katowicach - kierunek Grafika

Adres: ul. Mickiewicza 29

40-085 Katowice

Tel.: (032) 207 27 10, GG 1614302

E-mail.: rekrutacja@wsti.pl

Galeria Wyższa Szkoła Technologii Informatycznych (WSTI)  w Katowicach <small>(Uczelnia niepubliczna)</small>
Galeria Wyższa Szkoła Technologii Informatycznych (WSTI)  w Katowicach <small>(Uczelnia niepubliczna)</small>

Nasze wydziały/kierunki/specjalizacje

Grafika Zobacz więcej

Adres: ul. Rolna 43

40-555 Katowice

Tel.: 32 60 72 440

E-mail.: as@akademiaslaska.pl
rekrutacja@akademiaslaska.pl

Galeria Akademia Śląska (wcześniej Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach) <small>(Uczelnia niepubliczna)</small>
Galeria Akademia Śląska (wcześniej Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach) <small>(Uczelnia niepubliczna)</small>

Nasze wydziały/kierunki/specjalizacje

Grafika

Adres: ul. Raciborska 37

40-069 Katowice

Tel.: 32 758 77 02

E-mail.: rektorat@asp.katowice.pl

asp.katowice.pl

Nasze wydziały/kierunki/specjalizacje

Grafika

Adres: ul. Bankowa 12

40-007 Katowice

Tel.: 32 359 18 10, 32 359 18 80, 32 359 17 70, 32 359 16 22, 667 771 009

E-mail.: rekrutacja@us.edu.pl

us.edu.pl

Nasze wydziały/kierunki/specjalizacje

Grafika

Oferta edukacyjna - Uczelni

Lista specjalizacji

Web development z elementami grafiki

Adres: ul. Waszyngtona 4/8

42-200 Częstochowa

Tel.: +48 34 378 41 00

E-mail.: biuropromocji@ujd.edu.pl, kancelaria@ujd.edu.pl

Galeria Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie <small>(Uczelnia publiczna)</small>
Galeria Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie <small>(Uczelnia publiczna)</small>

Nasze wydziały/kierunki

Dziennikarstwo i kultura mediów Zobacz więcej Filologia angielska Zobacz więcej Filozofia Zobacz więcej
Historia Zobacz więcej Iberoznawstwo Zobacz więcej Język niemiecki w obrocie gospodarczym (kształcenie od podstaw) Zobacz więcej
Analityka i kreatywność społeczna Zobacz więcej Bezpieczeństwo narodowe Zobacz więcej Pedagogika Zobacz więcej
Pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna Pedagogika specjalna Politologia Zobacz więcej
Poradnictwo rozwojowe i pomoc psychologiczna Praca socjalna Zobacz więcej Psychologia Zobacz więcej
Psychoprofilaktyka Zobacz więcej Turystyka i rekreacja Zobacz więcej Biotechnologia Zobacz więcej
Chemia Zobacz więcej Dietetyka Zobacz więcej Fizyka Zobacz więcej
Informatyka Zobacz więcej Innowacyjne technologie i nowoczesne materiały (studia dualne) Zobacz więcej Inżynieria bezpieczeństwa Zobacz więcej
Inżynieria multimediów Zobacz więcej Kryminalistyka i systemy bezpieczeństwa Zobacz więcej Matematyka Zobacz więcej
Produkcja i marketing żywności Zobacz więcej Żywienie człowieka i dietetyka Zobacz więcej Inżynieria medyczna Zobacz więcej
Fizjoterapia Kosmetologia Zobacz więcej Lekarski Zobacz więcej
Pielęgniarstwo Zobacz więcej Wychowanie fizyczne Zobacz więcej Administracja Zobacz więcej
Ekonomia Zobacz więcej Prawo Zobacz więcej Rachunkowość i podatki Zobacz więcej
Edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej Zobacz więcej Edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych Zobacz więcej Fotografia i kreacja przekazu wizualnego Zobacz więcej
Malarstwo Zobacz więcej Muzyka w przestrzeni publicznej Zobacz więcej Economics Zobacz więcej
Filologia germańska Zobacz więcej Filologia polska Zobacz więcej Political Science Zobacz więcej
Chemistry Zobacz więcej Computer science Zobacz więcej Physics Zobacz więcej
Grafika Zobacz więcej Farmacja NOWOŚĆ! Zobacz więcej Music in Public Space Zobacz więcej
Painting Zobacz więcej Philosophy Zobacz więcej Ratownictwo medyczne NOWOŚĆ! Zobacz więcej
Specialized English for Business Studia wschodnioeuropejskie i bałkańskie NOWOŚĆ! Usługi społeczne NOWOŚĆ!
Studia polskoznawcze Medical Engineering

Nasze wydziały/kierunki/specjalizacje

Grafika Zobacz więcej

Filmy - Grafika

Rodzaje grafiki komputerowej

Studiowanie grafiki – pytania i odpowiedzi

Grafika w Katowicach

Twórcze Katowice to doskonałe miejsce, aby rozpocząć studia na kierunku grafika! Dowiedz się, które uczelnie w Katowicach oferują ten kierunek i dlaczego warto studiować właśnie w stolicy Górnego Śląska!

Grafika to jedna z podstawowych gałęzi sztuk plastycznych – obok malarstwa czy rzeźby. Mówi się zarówno o grafice artystycznej, związanej z działalnością stricte artystyczną, jak i o grafice użytkowej – o bardziej komercyjnym charakterze.

Z uwagi na rolę mediów i reklamy we współczesnym świecie, to właśnie grafika użytkowa nabiera szczególnego znaczenia – obcujemy z nią na co dzień, przeglądając zawartość Internetu, czytając prasę czy mijając billboardy i plakaty w przestrzeni miejskiej.

Grafika to także istotny obszar przemysłu kreatywnego, który w Unii Europejskiej generuje około 4% PKB i który określa się mianem motoru napędowego europejskiej gospodarki. Dlatego też graficy nie muszą się obawiać o brak ciekawej i dobrze płatnej pracy. Początkiem obiecującej kariery mogą być studia w Katowicach na kierunku grafika.

Nie każdy jednak może zostać grafikiem – z pewnością te studia nie są dla osób, które pozbawione są zdolności plastycznych i zmysłu estetycznego i które nie lubią pracy na komputerze. Naturalnym środowiskiem pracy grafika są bowiem programy graficzne, takie jak np. Adobe Photoshop, Adobe Flash, Adobe Illustrator, Adobe Premiere, Corel Draw X3 czy Adobe After Effects itp. Adeptom grafiki przyda się także zainteresowanie kulturą i sztuką, a także – z uwagi na specyfikę projektowej pracy grafika – umiejętność realizacji zadań na czas.

Państwowe i prywatne uczelnie w Katowicach

Uniwersytet Śląski w Katowicach, ul. Bankowa 12

Na Uniwersytecie Śląskim można podjąć studia graficzne na dwóch kierunkach: grafika oraz projektowanie gier i przestrzeni wirtualnej.

Pierwszy z nich – grafika – dostępny jest w ramach studiów jednolitych magisterskich, w trybie dziennym i zaocznym. Kierunkowi przypisana jest specjalność – do wyboru: komunikacja wizualna i grafika artystyczna lub grafika wydawnicza i artystyczna. Grafikę studiować można także na studiach II stopnia, tak dziennie, jak i zaocznie; bez specjalności.

Drugi z kierunków graficznych – projektowanie gier i przestrzeni wirtualnej – studiować można na studiach I i II stopnia, jedynie w trybie stacjonarnym. Specjalność na tym kierunku to grafika komputerowa gier.

Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach, ul. Raciborska 37

Na katowickim ASP również dostępne są dwa kierunki graficzne: projektowanie graficzneoraz grafika warsztatowa. Projektowanie graficzne to studia I stopnia (studiować można dziennie, wieczorowo i zaocznie) i II stopnia (studia dzienne). Grafika warsztatowa to studia jednolite magisterskie, które studiować można dziennie i wieczorowo, studia I stopnia (zaoczne) oraz studia II stopnia (wieczorowe).

Wyższa Szkoła Technologii Informatycznych w Katowicach, ul. Mickiewicza 29

Na tej prywatnej uczelni można podjąć studia I stopnia na kierunku grafika – studia dostępne są w trybie stacjonarnym oraz niestacjonarnym. Do kierunku przypisana jest specjalność – do wyboru: projektowanie gier i rzeczywistości wirtualnej, multimedia, projektowanie graficzne.

Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach, ul. Rolna 43

Grafikę można tu studiować prywatnie, w ramach jednolitych studiów magisterskich - stacjonarnych bądź niestacjonarnych. Studenci wybierają jedną z dwóch specjalności: grafika multimedialna i animacja 3D oraz grafika reklamowa.

Górnośląska Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości im. Karola Goduli w Chorzowie, ul. Racławicka 23

W ofercie tej prywatnej uczelni znajdują się studia licencjackie na kierunku gry i grafika interaktywna – stacjonarne i niestacjonarne. Studenci wybierają specjalność spośród następujących: grafika w grach i grafice interaktywnej; projektowanie w grach i grafice interaktywnej; grafika 3D w grach; projektowanie graficzne.

Praca dla absolwenta grafiki

Graficy zatrudniani są m.in. w agencjach reklamowych czy kreatywnych, agencjach PR, domach produkcyjnych, wydawnictwach oraz w szeroko rozumianych mediach. Także przedsiębiorstwa, posiadające własne działy marketingu czy reklamy, zatrudniają grafików. W zależności od specjalizacji, graficy mogą także tworzyć multimedia czy gry komputerowe. Graficy często pracują jako freelancerzy.

Studia w Katowicach

O Katowicach powiedzieć można wiele – to miasto intensywnie się rozwijające. Współczesne Katowice to silny ośrodek akademicki i kulturalny. Dla studentów grafiki – miasto ze zdecydowanie sprzyjającym, twórczym klimatem. Katowice potrafią bowiem inspirować, o czym świadczyć może fakt, że uznane zostały za Miasto Kreatywne UNESCO. Miasto oferuje studentom wiele atrakcji – także tych z obszaru rozrywki. W Katowicach jest wiele miejsc, gdzie można zasmakować studenckiego życia. Miasto jest – po prostu – przyjazne studentom.

Studia w Katowicach nierzadko wiążą się także z koniecznością wynajmu mieszkania czy pokoju – dla osób, które przyjeżdżają tu na studia z najróżniejszych zakątków Polski. Katowice na szczęście oferują studentom przyzwoite ceny – niższe niż w większych studenckich miastach, jak Warszawa, Wrocław czy Kraków. Wynajem dwupokojowego mieszkania na Bogucicach – w dzielnicy Katowic, która składa się ze starej dziewiętnastowiecznej części i kilku nowych osiedli – to koszt ok. 1000-1500 złotych, jednoosobowy pokój w tej części miasta kosztuje 500-700 złotych.

Lektura dla grafika

Pozycją, która z pewnością zainteresuje początkujących grafików, jest „Logo Design Love”. Logotyp to podstawowy element identyfikacji wizualnej marki – podczas studiów na grafice zaprojektujesz niejedno logo! Dowiedz się więc już teraz, jak czerpać od najlepszych i gdzie szukać inspiracji, aby zaprojektować logo, które stanie się kultowe.Autor: Jagoda Król


Studia na kierunku grafika – jakie predyspozycje są wymagane?

Grafika to podobnie jak malarstwo czy rzeźbiarstwo jeden z kierunków studiów z grupy sztuk plastycznych. Kierunek ten dostępny jest w Katowicach i warto poznać predyspozycje, które należy wykazywać, aby móc wybrać ten właśnie rodzaj studiów. Z uwagi na to, że jest to sztuka plastyczna nie obejdzie się bez zmysłu estetycznego i umiejętności rysowania. Wielu grafików podczas pracy korzysta ze specjalnych tabletów, które pozwalają na odręczne rysowanie poszczególnych elementów. W związku z tym posiadanie zdolności artystycznych i umiejętność samodzielnego rysowania jest niezbędna. W przypadku zajmowania się grafiką reklamową bardzo ważne są również umiejętności sprzedażowe i kreatywność, która pozwoli na odpowiednie określenie marki za pomocą rysunku. Same umiejętności artystyczne w zupełności wystarczą na sam początek studiowania. W czasie nauki możliwe będzie poznanie wszystkich pozostałych kwestii związanych z różnymi rodzajami grafiki oraz wykorzystywanymi obecnie w tej branży narzędziami i urządzeniami.

Perspektywy pracy po studiach na kierunku grafika w Katowicach

Absolwenci grafiki jako osoby świetnie przygotowane do wykonywania pracy mają różne możliwości zatrudnienia. W dobie Internetu wiele firm poszukują specjalistów z obszaru grafiki, którzy będą w stanie wspomóc stworzenie odpowiednich dla przedsiębiorstwa emblematów, loga i pozostałych istotnych elementów. Absolwenci grafiki mogą szukać pracy w studiach poligraficznych, domach mediowych, agencjach reklamowych, a także w przedsiębiorstwach tworzących gry wideo. Szerokie możliwości zatrudnienia pozwalają na znalezienie swojej wymarzonej pracy, która zapewni odpowiedni rozwój i umożliwi systematyczne poszerzanie kwalifikacji. Dużą zaletą pracy jako grafik jest możliwość zdalnego wykonywania wszystkich swoich obowiązków oraz możliwość pracy jako wolny strzelec. Doświadczeni specjaliści mają możliwość samodzielnego pozyskiwania zleceń na konkretne realizacje i pracy na podstawie działalności gospodarczej z dowolnego miejsca na ziemi.

Studia na kierunku grafika – jakie predyspozycje są wymagane?
Perspektywy pracy po studiach na kierunku grafika w Katowicach


Data publikacji: 26-01-2022