Znajdź swoje wymarzone studia w Katowicach

5 uczelni w Katowicach - kierunek Informatyka

Adres: ul. Mickiewicza 29

40-085 Katowice

Tel.: (032) 207 27 10, GG 1614302

E-mail.: rekrutacja@wsti.pl

Galeria Wyższa Szkoła Technologii Informatycznych (WSTI)  w Katowicach <small>(Uczelnia niepubliczna)</small>
Galeria Wyższa Szkoła Technologii Informatycznych (WSTI)  w Katowicach <small>(Uczelnia niepubliczna)</small>

Nasze wydziały/kierunki/specjalizacje

Informatyka Zobacz więcej

Adres: ul. Rolna 43

40-555 Katowice

Tel.: 32 60 72 440

E-mail.: rekrutacja@wst.com.pl

Galeria Akademia Śląska (wcześniej Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach) <small>(Uczelnia niepubliczna)</small>

Nasze wydziały/kierunki/specjalizacje

Informatyka Zobacz więcej

Adres: ul. 1 Maja 50

40-287 Katowice

Tel.: 32 257-70-00

E-mail.: rekrutacja@ue.katowice.pl

Galeria Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach (UE) <small>(Uczelnia publiczna)</small>
Galeria Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach (UE) <small>(Uczelnia publiczna)</small>

Nasze wydziały/kierunki/specjalizacje

Informatyka i Ekonometria Zobacz więcej Informatyka Zobacz więcej

Adres: ul. Harcerzy Września 3

40-659 Katowice

Tel.: 32 35 70 600, 605 613 964

E-mail.: rekrutacja@gwsh.pl

www.gwsh.pl

Nasze wydziały/kierunki/specjalizacje

Informatyka

Adres: ul. Bankowa 12

40-007 Katowice

Tel.: 32 359 18 10, 32 359 18 80, 32 359 17 70, 32 359 16 22, 667 771 009

E-mail.: rekrutacja@us.edu.pl

us.edu.pl

Nasze wydziały/kierunki/specjalizacje

WYDZIAŁ INFORMATYKI I NAUK O MATERIAŁACH

REKOMENDOWANE UCZELNIE - WOJEWÓDZTWO śLąSKIE

Galeria Politechnika Śląska (PŚ)
Galeria Politechnika Śląska (PŚ)

Adres: ul. Akademicka 2A

44-100 Gliwice

Tel.: 32 237 10 79, 32 237 19 87, rekrutacja: 32 400 30 55

E-mail.: rd1@polsl.pl

Nasze wydziały/kierunki/specjalizacje

Wydział Automatyki, Elektroniki i Informatyki Zobacz więcej
Galeria Wyższa Szkoła Humanitas (WSH)
Galeria Wyższa Szkoła Humanitas (WSH)

Adres: ul. Kilińskiego 43

41-200 Sosnowiec

Tel.: (32) 363 12 00, (32) 363 12 06

E-mail.: rekrutacja@humanitas.edu.pl

Nasze wydziały/kierunki/specjalizacje

Informatyka Zobacz więcej

Filmy - Informatyka

ILE NAPRAWDĘ ZARABIAJĄ PROGRAMIŚCI?

Czy informatyka jest kobietą?

Studia bezpłatne i płatne - Informatyka

Studia na kierunku Informatyka w Katowicach - Zasady rekrutacji

Studia Informatyka w Katowicach - pytania i odpowiedzi

Uczelnie z kierunkiem Informatyka w Katowicach

Opis kierunku

W tej chwili ciężko znaleźć osobę, która w życiu codziennym lub pracy nie miałaby styczności z informatyką. Wszyscy korzystamy z komputerów, aplikacji czy to w biznesie czy nauce. Dlatego też studia na kierunku informatyka przeznaczone są dla osób z otwartym umysłem, analitycznym myśleniem, a przede wszystkim otwartych na nowości. Informatyka to nie tylko projektowanie i budowa komponentów składowych komputera, ale też bazy danych, sieci internetowe czy różnego rodzaju wyspecjalizowane oprogramowania.

Liczba uczelni

Katowice, jako stolica województwa śląskiego, oferuje szereg możliwości przyszłym studentom. Studia na kierunku informatyka można podjąć na dwóch uczelniach. Są to Uniwersytet Ekonomiczny oraz Uniwersytet Śląski. Uczelnie niepubliczne również oferują studia na w/w kierunku. Warto wymienić Wyższą Szkołę Technologii Informatycznych (WSTI) w Katowicach, GWSH czy Wyższą Szkołę Techniczną.

Tryby Studiowania

Wszystkie uczelnie publiczne oferują możliwość studiowania w trybie dziennym ( bezpłatnym) oraz niestacjonarnym zaocznym.

Ceny

Uniwersytet Ekonomiczny ustalił opłatę w wysokości 2 300 złotych za semestr studiów. Studia na Uniwersytecie Śląskim są tańsze o kilkaset złotych. Wysokość opłat ustalona jest na poziomie 1 700 złotych za semestr.

Studia bezpłatne – zasady rekrutacji

W tej części artykuły przeczytacie jakie przedmioty zdawane na maturze będą brane pod uwagę przy rekrutacji. Są one różne w zależności od uczelni.

Zasady rekrutacji Uniwersytet Śląski


zasady rekrutacji us


Zasady rekrutacji Uniwersytet Ekonomiczny

zasady rekrutacji ue katowice


Predyspozycje do studiowania informatykiInformatyka jest ciekawym i przyszłościowym kierunkiem studiów, który otwiera wiele możliwości i pozwala na całkiem spore zarobki. Wiele osób, które kończą szkoły średnie, decyduje się więc na kontynuowanie kształcenia na studiach informatycznych. Mają je w ofercie zarówno uczelnie publiczne, jak i prywatne szkoły wyższe, absolwenci mają więc z czego wybierać. Trzeba jednak mieć świadomość, że studia informatyczne są bardzo wymagające i trudne. Aby studiować informatykę należy mieć ścisły umysł, świetnie radzić sobie z przedmiotami takimi jak matematyka czy logika. Dobry informatyk musi mieć umiejętność logicznego myślenia, szybkiego analizowania i kojarzenia faktów. W tym zawodzie potrzebna jest również pomysłowość, kreatywność oraz nieszablonowe podejście do rozwiązywania problemów.

Informatycy muszą umieć pracować pod presją czasu, a także bardzo dobrze organizować sobie pracę własną. Ważna jest skrupulatność, cierpliwość, sumienność, a także umiejętność szybkiego odnajdowania i naprawiania błędów. Przyszli informatycy powinni również być osobami otwartymi i komunikatywnymi, gdyż praca w tej branży nie zawsze jest samodzielna. Często jest to praca w dużym dziale IT czy w konkretnym zespole projektowym, gdzie przydaje się umiejętność współpracy, a także umiejętność łagodzenia konfliktów. Osoby studiujące informatykę powinny również zadbać o naukę języka angielskiego, który w tej branży powinien być co najmniej na poziomie komunikatywnym.

Perspektywy pracy po studiach informatycznych w KatowicachAbsolwenci studiów informatycznych mają w Katowicach wiele możliwości zatrudnienia. Jak w każdym dużym mieście, także i w Katowicach działa sporo firm z branży IT i nowych technologii, które nieustannie rozwijają się i poszukują fachowców z wykształceniem i doświadczenie. Informatycy mogą pracować na różnych stanowiskach, między innymi analityk oprogramowania, administrator danych, tester sprzętu i programów, web deweloper, programista czy kierownik projektu. Możliwości jest sporo, dlatego coś dla siebie znajdą zarówno osoby, które wolą pracować w pojedynkę, jak i takie, które lepiej czują się w pracy w zespole. Fachowców IT poszukują również firmy z sektora prywatnego, które mają rozbudowane działy IT lub potrzebują informatyków do codziennej obsługi systemów informatycznych.

Dobrzy informatycy bez problemu znajdą również zatrudnienie w urzędach, instytucjach i organizacjach rządowych i pozarządowych. Potrzebują one również fachowców od IT do wdrażania nowego oprogramowania czy komputeryzowania urzędów. Absolwenci studiów informatycznych mogą pracować na etatach, kontraktach, ale również mogą zakładać własne firmy świadczące zewnętrzne usługi informatyczne. Aktualnie jest na nie ogromne zapotrzebowanie na rynku, osoby z doświadczeniem i umiejętnościami mogą więc doskonale odnaleźć się w tej branży. To dobry sposób, aby uniezależnić się od jednego źródła dochodu, pracować dla wielu klientów jednocześnie, a jednocześnie nieustannie rozwijać się w swojej dziedzinie i podnosić kompetencje.
Bezpłatne studia informatyczne w Katowicach

Bezpłatne studia informatyczne w Katowicach

Informatyka, Uniwersytet Śląski
Kierunek informatyka na Uniwersytecie Śląskim realizowany jest na Wydziale Informatyki i Nauki o Materiałach. Są to dwustopniowe studia inżynierskie, które składają się z 3,5-letnich studiów inżynierskich, a po nich można uzupełnić wykształcenie na półtorarocznych studiach magisterskich, po których uzyskuje się tytuł magistra inżyniera. Kształcenie na Uniwersytecie Śląskim obejmuje solidne przygotowanie teoretyczne, w którym znajduje się niezmienny kanon podstaw informatyki, zarówno teoretycznych, jak i technicznych. Dodatkowo studenci otrzymują solidne przygotowanie matematyczne. Program studiów jest nieustannie uaktualniany, dzięki czemu studenci mają pewność, że kształcą się według nowoczesnych standardów i nie muszą uczyć się tych dziedzin, które są już w informatyce nieaktualne.

W trakcie kształcenia studenci poznają podstawy tworzenia i testowania oprogramowania, baz danych, systemów informatycznych, aplikacji, administrowania sieciami oraz danymi. Nauka od samego początku oparta jest nie tylko na solidnej teorii, ale również na nauczaniu praktycznych umiejętności. Studenci uczą się rozwiązywania problemów złożonych, prowadzenia analizy danych, eksploracji baz danych oraz tworzenia różnych systemów. Do dyspozycji studentów jest nowoczesna baza dydaktyczna Uniwersytetu Śląskiego, świetnie wyposażone pracownie komputerowe, a także wykształcona kadra naukowa, która przekazuje wiedzę według najnowszych standardów. Absolwenci studiów informatycznych są kompleksowo przygotowani do pracy w swoim zawodzie i nie mają problemów ze znalezieniem zatrudnienia.

Informatyka, Uniwersytet EkonomicznyStudia na kierunku informatyka są realizowane na Wydziale Informatyki i Komunikacji Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Są to studia dwustopniowe składające się z trzyletniego licencjatu, a następnie dwuletnich studiów magisterskich uzupełniających. Jednak już ukończenie pierwszego stopnia otwiera przez absolwentami rozległe możliwości zawodowe. Studenci studiów pierwszego stopnia już na początku kształcenia mają do wyboru cztery specjalizacje: algorytmikę i programowanie, bazy danych i inżynierię danych, programowanie gier i aplikacji mobilnych, zintegrowane systemy informatyczne zarządzania. W trakcie dalszego kształcenia poznają ogólną wiedzę informatyczną oraz specjalistyczne zagadnienia związane z wybraną specjalnością.

W trakcie studiów informatycznych studenci poznają wiedzę z zakresu zaawansowanego programowania komputerów, tworzenia aplikacji, przetwarzania baz danych, administrowania systemami, tworzenia oprogramowania. Uczą się zarówno samodzielnej pracy, jak i pracy w większym zespole projektowym. Kształcenie odbywa się z dużym naciskiem na naukę umiejętności praktycznych. Od początku studiów sporo jest warsztatów, ćwiczeń, szkoleń, a także praktyk i stażów. Praktyki zawodowe realizowane są w renomowanych firmach IT i międzynarodowych korporacjach, które ściśle współpracują z katowickim Uniwersytetem Ekonomicznym. Studenci w trakcie całego kształcenia mają do dyspozycji nowoczesną bazę dydaktyczną uczelni oraz profesjonalną kadrę naukowców oraz praktyków z poszczególnych dziedzin.

Studia informatyczne na uczelniach niepublicznych w Katowicach

Górnośląska Wyższa Szkoła Handlowa im. Wojciecha Korfantegowst


Studia na kierunku informatyka na Górnośląskiej Wyższej Szkole Handlowej to 3,5-letnie studia inżynierskie, które można kontynuować następnie na studiach magisterskich uzupełniających. Celem kształcenia jest przekazanie studentom wiedzy dotyczącej tworzenia, przetwarzania i zarządzania informacjami. Absolwenci informatyki mają możliwość podjęcia pracy twórczej, analitycznej, projektowej i administratorskiej w zakresie nowoczesnych technologii sieciowych oraz złożonych systemów informatycznych w różnych gałęziach gospodarki. Na studiach informatycznych studenci mają do wyboru dwie specjalności: inżynierię systemów informatycznych oraz inżynierię oprogramowania i baz danych. Każda ścieżka kształcenia ma indywidualny program, który jest dopasowany do zainteresowań i predyspozycji studentów.

W programie kształcenia znajdziemy między innymi takie przedmioty, jak: bazy danych, podstawy informatyki, systemy operacyjne, analiza matematyczna, podstawy programowania, systemy wbudowane, matematyka dyskretna, technologie sieciowe czy inżynieria oprogramowania. Wszystkie zajęcia prowadzone są przez doświadczonych pracowników naukowych oraz informatyków praktyków pracujących w najlepszych przedsiębiorstwach na rynku. Program nauczania skupia się na kształceniu umiejętności praktycznych na warsztatach, ćwiczenia, w laboratoriach komputerowych, a także na wielu dodatkowych kursach i szkoleniach. Absolwenci informatyki na Górnośląskiej Wyższej Szkole Handlowej są świetnie przygotowani do pracy zawodowej.

Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach

Studia informatyczne na Wyższej Szkole Technicznej w Katowicach to typowe studia inżynierskie trwające 3,5 roku. Nauka na uczelni jest płatna. Za studia stacjonarne trzeba zapłacić 1850 zł za semestr, studenci niestacjonarni płacą natomiast co semestr 1800 zł. Studia informatyczne doskonale przygotowują studentów do pracy w nowoczesnych środowiskach IT. Studenci mają do wyboru wiele ciekawych i atrakcyjnych specjalności: zarządzanie projektami IT, sieciowe systemy operacyjne i systemy baz danych w środowisku chmury, programowanie gier i multimedia, symulacje i modelowanie komputerowe w medycynie, aplikacje mobilne i platformy internetowe, tester oprogramowania, business inteligence oraz cyberbezpieczeństwo.

W zależności od wybranej specjalności studenci zdobywają szczegółową wiedzę specjalistyczną, którą mogą wykorzystać w trakcie pierwszych praktyk i stażów zawodowych. Odbywają się one w renomowanych i najlepszych przedsiębiorstwach IT na regionalnym rynku. Nauka na studiach informatycznych skupia się przede wszystkim na kształtowaniu umiejętności praktycznych, a także na nieustannym rozwijaniu nowoczesnej wiedzy, która przyda się w późniejszym miejscu pracy. Uczelnia nieustannie konsultuje swoje programy nauczania z praktykami ze świata biznesu. Studenci mają więc pewność, że kształcą się w tym obszarze, w którym wiedza jest pożądana na rynku pracy. Absolwenci studiów informatycznych są doskonale przygotowani do pracy w IT, mają wiedzę, doświadczenie oraz sporo umiejętności zdobytych w czasie setek godzin zajęć praktycznych.

Wyższa Szkoła Technologii Informatycznych w Katowicach

Informatyka na Wyższej Szkole Technologii Informatycznych w Katowicach to studia dwustopniowe, na które składają się 3,5-letnie studia inżynierskie oraz półtoraroczne studia magisterskie. Studia prowadzone są w formie stacjonarnej i niestacjonarnej, obie formy nauki są płatne. Aktualnie uczelnia oferuje czesne w promocyjnej cenie – studia stacjonarne kosztują 371 zł za miesiąc nauki, natomiast niestacjonarne 332 zł. Studenci kierunku informatyka już na początku kształcenia mają do wyboru jedną spośród 5 specjalności: inżynieria oprogramowania, technologie internetowe i sieci komputerowe, mechatronika i robotyka, marketing internetowy, grafika komputerowa i budowa multimedialnych serwisów internetowych. Każda ścieżka kształcenia ma w programie sporo wiedzy ogólnej i kierunkowej, a także wiedzę specjalistyczną, która przygotowuje do pracy w konkretnym obszarze IT.

Studenci Wyższej Szkoły Technologii Informatycznych mają do dyspozycji nowoczesną bazę dydaktyczną, kształcą się natomiast pod okiem doświadczonych wykładowców, a także praktyków z najlepszych regionalnych przedsiębiorstw IT. Program nauczania kładzie duży nacisk na kształcenie umiejętności praktycznych. Studenci już od początku nauki biorą udział w licznych ćwiczeniach, warsztatach, zajęciach laboratoryjnych, kursach i szkoleniach, dzięki którym mogą podnosić swoje kompetencje zawodowe i przygotowywać się do przyszłej pracy zawodowej. Absolwenci studiów informatycznych świetnie odnajdują się na rynku pracy.

Data publikacji: 12-04-2022