Znajdź swoje wymarzone studia w Katowicach

6 uczelni w Katowicach - kierunek Informatyka

Adres: ul. Rolna 43

40-555 Katowice

Tel.: 32 202 50 34

FAX.: 32 252 28 75

Galeria Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach (WST)
Galeria Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach (WST)
Galeria Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach (WST)

Nasze wydziały/kierunki/specjalizacje

Informatyka - NOWOŚĆ!! (zobacz specjalizacje)

Adres: ul. Harcerzy Września 3

40-659 Katowice

Tel.: 32 35 70 532, 32 35 70 533

FAX.:

Galeria Górnośląska Wyższa Szkoła Handlowa (GWSH) im. Wojciecha Korfantego
Galeria Górnośląska Wyższa Szkoła Handlowa (GWSH) im. Wojciecha Korfantego

Nasze wydziały/kierunki/specjalizacje

Informatyka (zobacz specjalizacje)

Adres: ul. Mickiewicza 29

40-085 Katowice

Tel.: (032) 207 27 10, GG 1614302

FAX.:

Galeria Wyższa Szkoła Technologii Informatycznych (WSTI)  w Katowicach
Galeria Wyższa Szkoła Technologii Informatycznych (WSTI)  w Katowicach

Nasze wydziały/kierunki/specjalizacje

Informatyka nowość! (zobacz specjalizacje)

Adres: ul. Krasińskiego 2

40-952 Katowice

Tel.: (32) 255 34 17, (32) 255 34 17 wew. 212

FAX.: (32) 255 34 17

www.swsz.pl www.swszkatowice.eu

Adres: ul. Bankowa 12

40-007 Katowice

Tel.: 32 359 24 00, Dział Kształcenia tel. 32 359 17 70, 32 359 18 10, 32 359 18 80, 32 359 16 22

FAX.:

www.us.edu.pl

Uczelnie z kierunkiem Informatyka w Katowicach

Opis kierunku

W tej chwili ciężko znaleźć osobę, która w życiu codziennym lub pracy nie miałaby styczności z informatyką. Wszyscy korzystamy z komputerów, aplikacji czy to w biznesie czy nauce. Dlatego też studia na kierunku informatyka przeznaczone są dla osób z otwartym umysłem, analitycznym myśleniem, a przede wszystkim otwartych na nowości. Informatyka to nie tylko projektowanie i budowa komponentów składowych komputera, ale też bazy danych, sieci internetowe czy różnego rodzaju wyspecjalizowane oprogramowania.

Liczba uczelni

Katowice, jako stolica województwa śląskiego, oferuje szereg możliwości przyszłym studentom. Studia na kierunku informatyka można podjąć na dwóch uczelniach. Są to Uniwersytet Ekonomiczny oraz Uniwersytet Śląski. Uczelnie niepubliczne również oferują studia na w/w kierunku. Warto wymienić Wyższą Szkołę Technologii Informatycznych (WSTI) w Katowicach, GWSH czy Wyższą Szkołę Techniczną.

Tryby Studiowania

Wszystkie uczelnie publiczne oferują możliwość studiowania w trybie dziennym ( bezpłatnym) oraz niestacjonarnym zaocznym.

Ceny

Uniwersytet Ekonomiczny ustalił opłatę w wysokości 2 300 złotych za semestr studiów. Studia na Uniwersytecie Śląskim są tańsze o kilkaset złotych. Wysokość opłat ustalona jest na poziomie 1 700 złotych za semestr.

Studia bezpłatne – zasady rekrutacji

W tej części artykuły przeczytacie jakie przedmioty zdawane na maturze będą brane pod uwagę przy rekrutacji. Są one różne w zależności od uczelni.

Zasady rekrutacji Uniwersytet Śląski


zasady rekrutacji us


Zasady rekrutacji Uniwersytet Ekonomiczny

zasady rekrutacji ue katowice


Predyspozycje do studiowania informatykiInformatyka jest ciekawym i przyszłościowym kierunkiem studiów, który otwiera wiele możliwości i pozwala na całkiem spore zarobki. Wiele osób, które kończą szkoły średnie, decyduje się więc na kontynuowanie kształcenia na studiach informatycznych. Mają je w ofercie zarówno uczelnie publiczne, jak i prywatne szkoły wyższe, absolwenci mają więc z czego wybierać. Trzeba jednak mieć świadomość, że studia informatyczne są bardzo wymagające i trudne. Aby studiować informatykę należy mieć ścisły umysł, świetnie radzić sobie z przedmiotami takimi jak matematyka czy logika. Dobry informatyk musi mieć umiejętność logicznego myślenia, szybkiego analizowania i kojarzenia faktów. W tym zawodzie potrzebna jest również pomysłowość, kreatywność oraz nieszablonowe podejście do rozwiązywania problemów.

Informatycy muszą umieć pracować pod presją czasu, a także bardzo dobrze organizować sobie pracę własną. Ważna jest skrupulatność, cierpliwość, sumienność, a także umiejętność szybkiego odnajdowania i naprawiania błędów. Przyszli informatycy powinni również być osobami otwartymi i komunikatywnymi, gdyż praca w tej branży nie zawsze jest samodzielna. Często jest to praca w dużym dziale IT czy w konkretnym zespole projektowym, gdzie przydaje się umiejętność współpracy, a także umiejętność łagodzenia konfliktów. Osoby studiujące informatykę powinny również zadbać o naukę języka angielskiego, który w tej branży powinien być co najmniej na poziomie komunikatywnym.

Perspektywy pracy po studiach informatycznych w KatowicachAbsolwenci studiów informatycznych mają w Katowicach wiele możliwości zatrudnienia. Jak w każdym dużym mieście, także i w Katowicach działa sporo firm z branży IT i nowych technologii, które nieustannie rozwijają się i poszukują fachowców z wykształceniem i doświadczenie. Informatycy mogą pracować na różnych stanowiskach, między innymi analityk oprogramowania, administrator danych, tester sprzętu i programów, web deweloper, programista czy kierownik projektu. Możliwości jest sporo, dlatego coś dla siebie znajdą zarówno osoby, które wolą pracować w pojedynkę, jak i takie, które lepiej czują się w pracy w zespole. Fachowców IT poszukują również firmy z sektora prywatnego, które mają rozbudowane działy IT lub potrzebują informatyków do codziennej obsługi systemów informatycznych.

Dobrzy informatycy bez problemu znajdą również zatrudnienie w urzędach, instytucjach i organizacjach rządowych i pozarządowych. Potrzebują one również fachowców od IT do wdrażania nowego oprogramowania czy komputeryzowania urzędów. Absolwenci studiów informatycznych mogą pracować na etatach, kontraktach, ale również mogą zakładać własne firmy świadczące zewnętrzne usługi informatyczne. Aktualnie jest na nie ogromne zapotrzebowanie na rynku, osoby z doświadczeniem i umiejętnościami mogą więc doskonale odnaleźć się w tej branży. To dobry sposób, aby uniezależnić się od jednego źródła dochodu, pracować dla wielu klientów jednocześnie, a jednocześnie nieustannie rozwijać się w swojej dziedzinie i podnosić kompetencje.

Data publikacji: 03-09-2019