Znajdź swoje wymarzone studia w Katowicach

2 uczelnie w Katowicach - kierunek Kulturoznawstwo

Adres: ul. Bankowa 8

40-007 Katowice

Tel.: 32 355 97 71, 32 355 97 73, 32 355 97 81

FAX.:

Galeria Wyższa Szkoła Zarządzania Ochroną Pracy (WSZOP) w Katowicach
Galeria Wyższa Szkoła Zarządzania Ochroną Pracy (WSZOP) w Katowicach

Nasze wydziały/kierunki/specjalizacje

Kulturoznawstwo (zobacz specjalizacje)

Adres: ul. Bankowa 12

40-007 Katowice

Tel.: 32 359 24 00, Dział Kształcenia tel. 32 359 17 70, 32 359 18 10, 32 359 18 80, 32 359 16 22

FAX.:

www.us.edu.pl

Studia Kulturoznawstwa w Katowicach

Planujesz studia w Katowicach na kierunku kulturoznawstwo? Mamy dla Ciebie kilka istotnych informacji! Sprawdź już dzisiaj, które uczelnie w Katowicach prowadzą ten kierunek i co oferuje studentom to wyjątkowe miasto!

Kulturoznawstwo to kierunek ściśle humanistyczny; koncentruje się – jak sama nazwa wskazuje – na poznawaniu kultury oraz jej przejawów. Studia nie przygotowują do żadnego konkretnego zawodu, jednak studenci mogą być pewni, że z wyniosą z nich solidną wiedzę o kulturze oraz jej przejawach, a w toku studiów zdobędą intelektualne sprawności, które pozwolą im odnaleźć się w wielu zawodowych rolach.

Jeśli interesujesz się zjawiskami życia kulturowego oraz społecznego, potrafisz abstrakcyjnie myśleć, jesteś precyzyjny i swobodnie formułujesz swoje myśli, radzisz sobie z lekturą tekstów o charakterze naukowym i jesteś gotowy do podjęcia samodzielnej pracy w ramach studiów, które oferują szeroki program, zgłębiający kilka dziedzin nauki, to wielce prawdopodobne, że kulturoznawstwo jest właśnie dla Ciebie!

Uczelnie w Katowicach, na których można studiować kulturoznawstwo

Kulturoznawstwo można studiować w Katowicach na dwóch uczelniach – jednej państwowej i jednej prywatnej. Sprawdźmy, jak prezentuje się ich oferta edukacyjna.

Uniwerwsytet Śląski, Instytut Nauk o Kulturze i Studiów Interdyscyplinarnych, plac Sejmu Śląskiego 1

• studia licencjackie i magisterskie,
• prowadzone w trybie dziennym i zaocznym,
• na studiach licencjackich specjalność: przestrzenie kultury,
• na studiach magisterskich dostępne są specjalności: estetyka miasta, komunikacja kulturowa, filmoznawstwo i wiedza o mediach, kultura literacka, teoria i antropologia kultury, teatrologia.

Wyższa Szkoła Zarządzania Ochroną Pracy w Katowicach

• studia licencjackie,
• prowadzone w trybie dziennym i zaocznym,
• dostępne są dwie specjalności: reklama i public relations, film i kultura nowych mediów.

Praca dla kulturoznawcy

Absolwenci kulturoznawstwa znajdują pracę nie tylko w instytucjach kultury (w sektorach państwowym, prywatnym czy w organizacjach pozarządowych), ale także w instytucjach artystycznych, oraz w jednostkach naukowo-badawczych. Z uwagi na kompetencje zdobyte w toku studiów, kulturoznawcy świetnie odnajdują się w szeroko pojętych mediach – prasie, internecie, radiu i telewizji – oraz na rynku wydawniczym. Dyplomowani kulturoznawcy zatrudniani są również w agencjach reklamowych czy jako marketingowcy. Po ukończeniu stosownych kursów pedagogicznych, kulturoznawcy mogą pracować także jako nauczyciele – np. wiedzy o kulturze.

Studia w Katowicach

Katowice to świetne miejsce na studia kulturoznawcze. Dlaczego? Otóż Katowice to duży ośrodek kulturalny, w którym funkcjonuje wiele instytucji kultury – są to między innymi instytucje artystyczne, naukowo-badawcze oraz organizujące i wspierające życie kulturalne.

Katowice były w 2016 roku kandydatem do tytułu „Europejska Stolica Kultury”. Kandydaturę miasta, dotąd kojarzonego głównie z przemysłem, prowadzono pod hasłem „Miasto Ogrodów”. Mimo że Katowice finalnie nie zdobyły tytułu, to kandydatura doprowadziła do ożywienia kulturalnego w mieście.

Miasto oferuje także moc atrakcji związanych z życiem studenckim – działają tu kluby, puby, dyskoteki, żacy nie mogą w związku z tym narzekać na weekendową nudę.

Mieszkanie w Katowicach

Studenci mogą szukać mieszkania w niemal całej aglomeracji śląskiej – dzięki dobrej komunikacji, dojazd do Katowic z sąsiednich miast nie stanowi większego problemu, choć oczywiście mieszkanie w Katowicach jest najwygodniejsze. W mieście nietrudno o studenckie lokum, a ceny nie są wygórowane.

Sprawdziliśmy dla przykładu ceny wynajmu mieszkań na Nikiszowcu – jest to wzniesione w 1908-1918 osiedle robotnicze, które dzisiaj stanowi turystyczną atrakcję Katowic i całego województwa śląskiego; jest także wpisane na listę Pomników Historii. W tej części Katowic dwupokojowe mieszkanie może kosztować od 700 do nawet 2000 złotych, w zależności od standardu wykończenia.

Branżowa lektura dla kulturoznawcy

Jeśli zdecydujesz się na studia kulturoznawcze w Katowicach, polecamy Ci książkę, która pozwoli zgłębić specyfikę Śląska jako regionu. Z publikacji „Historia Górnego Śląska. Polityka, gospodarka i kultura europejskiego regionu” autorstwa J. Bahlcke, R. Kaczmarka i D. Gawreckiego można poznać burzliwe losy Śląska, a także genezę jego niepowtarzalnego charakteru, kształtowanego przez wieki.Autor: Jagoda Mróz

Data publikacji: 05-12-2016