Znajdź swoje wymarzone studia w Katowicach

Czym zajmuje się deweloper?

Czym zajmuje się deweloper?


Każdy właściwie zna słowo “deweloper” lub określenie “firma deweloperska”, ale nie każdy potrafi określić, co one oznaczają. Czym zajmuje się deweloper?

Każdy właściwie zna słowo “deweloper” lub określenie “firma deweloperska”, ale nie każdy potrafi określić, co one oznaczają. Czym zajmuje się deweloper? Jakie ma obowiązki? 

Kim jest deweloper?

Deweloper, formalnie rzecz ujmując, to rodzaj inwestora zajmującego się planowaniem i przeprowadzaniem inwestycji budowlanych. Firmy deweloperskie zajmują się m.in.: tworzeniem nieruchomości - mogą to być nowe mieszkania lub obiekty komercyjne, na przykład biurowe i przemysłowe, galerie handlowe czy innego typu obiekty użyteczności publicznej. Należy jednak pamiętać, że deweloper tworzy obiekty przeznaczona na sprzedaż lub do wynajmu, a nie - dla siebie. Z tego powodu, wybierając tereny pod inwestycje deweloperskie, taka osoba musi kierować się przede wszystkim potrzeby potencjalnych klientów. Jest to kluczowe, ponieważ bez wzięcia pod uwagę potrzeb konsumentów inwestycja może nie przynieść zysków ani się nie zwrócić.

Kto może zostać deweloperem?

W świetle prawa zawód dewelopera może wykonywać każdy - zarówno osoba fizyczna, jak i prawna (na przykład powołana przez jakąś organizację). 

Nieco inaczej jest z deweloperami działającymi na rynku mieszkaniowym. Główne zadanie takich osób polega na prowadzeniu działalności deweloperskiej. Tacy inwestorzy realizują całe projekty na rynku nieruchomości - współpracują z innymi podmiotami, na przykład z architektami, bankami, firmami budowlanymi, pośrednikami lub agencjami reklamowymi lub marketingowymi. Zazwyczaj deweloper Katowice kieruje wszystkimi etapami - od znalezienia i kupna gruntów po sprzedaż nieruchomości i przekazanie jej do użytku.


W 2012 roku weszła w życie tzw. ustawa deweloperska, która nałożyła nowe obowiązki na deweloperów. Zmiany te miały na celu przede wszystkim zadbanie o interesy klientów firm deweloperskich poprzez zabezpieczenie wpłacanych przez nich pieniędzy. Te środki finansowe, wpłacane przez klientów jeszcze w trakcie realizacji inwestycji, nie trafiają bezpośrednio na konto firmy deweloperskiej, ale na specjalnie w utworzony rachunek powierniczy. Wraz z postępami inwestycji i finalizowaniem kolejnych jej etapów, wpłaty kupujących są stopniowo przekazywane na konto dewelopera. Zmniejsza to ryzyko ewentualnego bankructwa lub niewypłacalności firmy deweloperskiej i jednocześnie sprawia, że deweloper musi samodzielnie zabezpieczyć źródła finansowania nieruchomości.

Mieszkania w Katowicach

Jednym z miast, gdzie rynek nieruchomości rozwija się bardzo intensywnie, są Katowice. Jest to jeden z głównych ośrodków Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. Do atutów miasta należą dogodne położenie oraz dobrze rozwinięta sieć dróg. Zadaniem miasta jest m.in. przyciągnięcie nowych mieszkańców. W tym celu budowane są mieszkania na sprzedaż Katowice

Nowe mieszkania Katowice mają zróżnicowany standard - są to kawalerki, małe i duże mieszkania, na obrzeżach miasta i w centrum. Wraz z rosnącym zapotrzebowaniem na większe i bardziej komfortowe lokale, coraz częściej można znaleźć apartamenty w Katowicach. Sprzedaż takich nieruchomości prowadzona jest również na rynku pierwotnym, można zatem łatwo nabyć tego rodzaju mieszkanie od dewelopera.

Data publikacji: 24-11-2023