Znajdź swoje wymarzone studia w Katowicach

Fakty i mity na temat studiów podyplomowych

Fakty i mity na temat studiów podyplomowych

Dynamiczna sytuacja na rynku pracy wymusza na wielu pracownikach uzupełnianie poziomu ich wykształcenia. Podyplomówka nie jest już obecnie niczym nadzwyczajnym. Wielu studentów decyduje się rozpocząć naukę na studiach podyplomowych, ponieważ poszukuje możliwości rozwoju i poszerzenia wiedzy w danej dziedzinie. Z roku na rok zwiększa się oferta uczelni w tym zakresie. Poznaj kilka faktów oraz mitów na temat studiów podyplomowych!

1 MIT: Studia można zacząć po osiągnięciu tytułu magistra lub inżyniera


Oczywiście, że nie! Studia podyplomowe są przeznaczone dla wszystkich absolwentów studiów wyższych. Nie ma znaczenia, czy posiadasz tytuł licencjata, magistra czy inżyniera. Poszerzanie swojej wiedzy z danej dziedziny możesz rozpocząć już po studiach licencjackich. Motywacją staje się wówczas podniesienie kompetencji lub uzyskanie dodatkowych kwalifikacji. 


2 MIT: Studia podyplomowe to za długi okres nauki, który wywołuje brak aktywności zawodowej


To nieprawda! Studia podyplomowe wychodzą naprzeciw oczekiwaniom osób aktywnych zawodowo, pozwalając na zdobycie nowej wiedzy i umiejętności w szybkim czasie.  Nauka trwa zazwyczaj rok (2 semestry) lub dwa lata (3-4 semestry). Zajęcia odbywają się w weekendy. Taki tok nauki i zdobyte kwalifikacje gwarantują szansę szybkiego awansu, zmiany zatrudnienia lub zupełnego przebranżowienia. 


1 FAKT: Większe możliwości awansu


Pracodawcy w wielu firmach doceniają dodatkowe wykształcenie pracowników. Wybierając studia podyplomowe w danym zakresie, pracownik ma duże szanse na objęcie wyższego stanowiska. Okazje awansu pojawiają się w większych przedsiębiorstwach lub firmach, gdzie struktura organizacyjna jest bardziej dynamiczna.


2 FAKT:  Podczas nauki nie realizujesz ogólnego programu tylko specjalistyczny


O tak! Masz dość ogólnych przedmiotów, które są tylko po to, aby uzupełnić siatkę godzinową? Podczas studiów podyplomowych takich nie będzie! Ich program jest ściśle związany z kierunkiem studiów. Dodatkowym atutem jest mniejsza ilość godzin teoretycznych w stosunku do praktycznych. Studia podyplomowe to znakomite rozwiązanie pozwalające na zdobycie praktyki i porad fachowców z danej dziedziny. 


Studia podyplomowe to inwestycja nie tylko pieniędzy, ale i czasu. Nauka niesie za sobą rozwój oraz poszerzenie kompetencji. Już samo wpisanie do CV kolejnego kierunku czy specjalizacji to punkt dla nas w oczach rekrutera, który widzi, że ma do czynienia z osobą ambitną. Dzisiejszy rynek pracy skłania nas do podążania za nowymi trendami, a tylko najlepsi mają szansę dotrzymać im kroku.

Data publikacji: 25-10-2019

Aktualności z Katowic