Kierunki studiów Studia na socjologii w Katowicach - www.studiakatowice.com

top
Studia na socjologii w Katowicach
Studia na socjologii w Katowicach

Wybierasz się na studia socjologiczne w Katowicach? Sprawdź, jak prezentuje się oferta śląskich uczelni, zanim zdecydujesz się na rekrutację! Przygotowaliśmy dla Ciebie krótkie zestawienie!

Socjologia to stosunkowo młoda nauka, jej początki sięgają 1837 roku. Właśnie wtedy August Comte, uznawany ojcem socjologii, wprowadził termin „socjologia” – od łacińskiego „socius”, czyli zbiorowość, społeczeństwo i greckiego „logos”, a więc mądrość, wiedza.

W polu zainteresowań socjologii jako nauki znajduje się społeczeństwo, a także zmiany, które w nim zachodzą. Socjologów interesują jednostki, role i interakcje społeczne, w które są uwikłane, najmniejsza komórka społeczna – rodzina, a także większe grupy społeczne.

Socjologia jest silnie powiązana z innymi dziedzinami, takimi jak m.in. ekonomia, politologia oraz antropologia. Dlatego właśnie trudno wytyczyć klarowne ramy tej nauki. Z tego też powodu kierunek socjologia uchodzi za doskonały wybór dla tych osób, które mają szerokie horyzonty, liczne zainteresowania i... niesprecyzowane plany na przyszłość.

Uczelnie państwowe w Katowicach, które prowadzą kierunek socjologia

W Katowicach i okolicznych miastach jest kilka uczelni, na których można rozpocząć studia z zakresu socjologii. Są to zarówno państwowe, jak i prywatne szkoły wyższe. Sprawdźmy, jak prezentuje się ich oferta edukacyjna.

Uniwersytet Śląski, Instytut Socjologii, Wydział Nauk Społecznych, ul. Bankowa 11
• w ofercie UŚ znajdują się studia socjologiczne na poziomie licencjackim i magisterskim,
• socjologię studiować można dziennie oraz zaocznie,
• studenci w toku nauki wybierają specjalność,
• na studiach licencjackich do wyboru są specjalności: socjologia organizacji i zarządzania, socjologia miasta i regionu, wiedza o współczesnym społeczeństwie, socjologia reklamy i komunikacja społeczna,
• na studiach magisterskich są specjalności: studia miejskie, Human Resources w nowoczesnej organizacji, socjologia – program ogólny, socjologia reklamy i komunikacja społeczna, kariery europejskie w administracji i biznesie (tylko na studiach stacjonarnych).

Politechnika Śląska w Gliwicach, Wydział Organizacji i Zarządzania, ul. Roosevelta 26, Zabrze
• w ofercie Politechniki Śląskiej znajdują się studia I i II stopnia na kierunku socjologia,
• studiować można dziennie i zaocznie,
• w ramach studiów I stopnia do wyboru są specjalności: badania rynku i reklamy, socjologia regionów przemysłowych, socjologia biznesu i mediów,
• w ramach studiów II stopnia: socjologia społeczności lokalnych, komunikowanie społeczne i PR, socjologia Internetu i społeczności wirtualnych.

Wyższa Szkoła Biznesu w Dąbrowie Górniczej, ul. Zygmunta Cieplaka 1c
• jest to uczelnia prywatna,
• w ofercie znajduje się kierunek socjologia na studiach I stopnia,
• specjalność: reklama i komunikacja międzyludzka.

Praca dla socjologa

Socjologia to studia, które kształcą wszechstronnie. Absolwenci mają szeroką wiedzę z wielu dziedzin, potrafią analizować, wyciągać wnioski, stawiać pytania i prowadzić samodzielnie projekty badawcze. Umieją logicznie myśleć, znają podstawy statystyki. Są osobami ciekawymi świata. W zależności od wybranej specjalności, posiadają specjalistyczną wiedzę z zakresu m.in. komunikacji społecznej, multimediów, reklamy itp.

Socjologowie są zatrudniania w wielu instytucjach, przedsiębiorstwach oraz organizacjach NGO. Pracują w ośrodkach badań społecznych, agencjach reklamowych, PR-owych czy w mediach. Część absolwentów znajduje pracę w jednostkach administracji rządowej i samorządowej.

Studia w Katowicach

Katowice to prężnie działający ośrodek akademicki. Na ponad 20 uczelniach, państwowych i prywatnych, uczy się prawie sto tysięcy osób. Jest to równocześnie stolica Górnego Śląska i siedziba władz województwa śląskiego. W ostatnich latach Katowice przechodzą poważną transformację. Nie są już kojarzone z przemysłem ciężkim i górnictwem, ale coraz częściej właśnie z dynamicznym rozwojem, dużą aglomeracją śląską, która przyciąga inwestorów i ma wiele do zaoferowania mieszkańcom.

Katowice rozwinęły się mocno także w obszarze kultury. Dzisiaj jest to miasto, w którym stale coś się dzieje, a organizowane tutaj festiwale gromadzą liczną widownię zarówno z Polski, jak i z zagranicy. Nie brak tutaj także studenckich pubów, klubów czy dyskotek. W mieście działają też kina, teatry, galerie sztuki, kwitnie również rynek restauracyjny.

Dodatkowo Katowice są świetnie skomunikowane z innymi miastami aglomeracji śląskiej, a ceny wynajmu mieszkań są tutaj sporo niższe niż w pobliskim Krakowie. Dwupokojowe mieszkanie można znaleźć już za około 800 złotych, choć oczywiście górna granica może być nawet trzykrotnie wyższa. Wszystko zależy od dokładnej lokalizacji, metrażu mieszkania, a także standardu, w jakim je wykończono. Pokój w mieszkaniu studenckim można wynająć już za około 500-800 złotych.

Ciekawa lektura dla studenta socjologii

Lekturą, po którą koniecznie powinien sięgnąć każdy student socjologii lub kandydat na ten kierunek, jest „Socjologia codzienności” pod redakcją wybitnego polskiego socjologa, Piotra Sztompki, oraz Małgorzaty Boguni-Borowskiej. Książka omawia zagadnienia tzw. trzeciej socjologii, inspirowanej sprawami dnia codziennego, które dotyczą każdego z nas. Zdecydowanie polecamy!

Data publikacji: 26.05.2017
Polecane filmy
Napisz Własny komentarz

CAPTCHA Image
Play CAPTCHA Audio
Refresh Image

Nick:

Komentarz:

Znajdź uczelnię
Znajdź kierunek

Inne kierunki

RANKING POPULARNOŚCI KIERUNKÓW

2017 2016 2015 2014 2013 2012

35.98kierunek: lekarski - Uniwersytet Medyczny (UM) im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu

35.6Ekonomia - Politechnika Gdańska

33.55Aktorstwo - Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna (PWSF) im. Leona Schillera w Łodzi

29.25Filologia norweska, grupa z językiem angielskim - Uniwersytet im. Adama Mickiewicza (UAM) w Poznaniu

28.81Lekarski - Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach

więcej

Aktualności
WSTI w Katowicach zaprasza na maraton programistyczny Deadline24

WSTI w Katowicach zaprasza na maraton programistyczny Deadline24

7-8 kwietnia 2018 roku będzie miał miejsce finał 10 edycji międzynarodowego maratonu programistycznego Deadline24. Aby wziąć w nim udział, należy być entuzjastą algorytmiki i zarejestrować się na eliminacje online, których wyniki wskażą uczestników wielkiego finału.

czytaj więcej >>

GWSH realizuje projekt Centrum Symulacji Medycznych

GWSH realizuje projekt Centrum Symulacji Medycznych

W ramach umowy partnerskiej z Ośrodkiem Diagnostyki i Leczenia Chorób Kobiecych oraz Schorzeń Sutka Tommed GWSH tworzyć będzie Centrum Symulacji Medycznej. Poprawi ono jakość kształcenia na kierunku pielęgniarstwo.

czytaj więcej >>

PŚ wśród uczelni nagrodzonych przez MNiSW

PŚ wśród uczelni nagrodzonych przez MNiSW

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego wyłoniło 13 uczelni wyższych, które otrzymają nagrodę w łącznej wysokości 95 mln zł. W zaszczytnym gronie laureatów znalazła się Politechnika Śląska. Uczelnie zostały nagrodzone za poprawę poziomu naukowego i zdobycie wyższych kategorii ...

czytaj więcej >>

Wysokie pozycje PŚ w Rankingu Szkół Wyższych 2017

Wysokie pozycje PŚ w Rankingu Szkół Wyższych 2017

Miesięcznik Perspektywy opublikował wyniki tegorocznego prestiżowego Rankingu Szkół Wyższych. Politechnika Śląska został wysoko oceniona i zajęła czwarte miejsce w zestawieniu studiów inżynierskich oraz piąte wśród uczelni technicznych. W ogólnej klasyfikacji polskich szkół ...

czytaj więcej >>

UE w Katowicach rozpoczął rekrutacją na studia

UE w Katowicach rozpoczął rekrutacją na studia

Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach rozpoczął rekrutację na studia, które realizowane będą od nowego roku akademickiego 2017/2018. Zapisy kandydatów pragnących podjąć studia na uczelni prowadzone są w Internetowym Systemie Rekrutacyjnym. Oferta edukacyjna Uniwersytetu wyróżnia ...

czytaj więcej >>


Polityka plików "cookie":

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.

copyright © 2016 Imedia Group 03-918 W-wa, ul. Łotewska 17/2, tel.: 22 616-06-14   formularz kontaktowy