Kierunki studiów Studia na kierunku farmacja w Katowicach - www.studiakatowice.com

top
Studia na kierunku farmacja w Katowicach
Studia na kierunku farmacja w Katowicach

Planujesz studia farmaceutyczne w Katowicach? Przygotowaliśmy dla Ciebie najważniejsze informacje na temat tego właśnie kierunku oraz atutów Katowic jako miasta studenckiego! Zapraszamy do lektury!Farmację zdefiniować można jako zespół nauk o lekach. Jako nauka interdyscyplinarna, farmacja łączy w sobie dyscypliny medyczne, chemię, biologię, biochemię, fizykę, technologię, ekonomię, statystykę i psychologię.

Program studiów wymaga od studentów tak zwanego ścisłego umysłu, skrupulatności, umiejętności myślenia przyczynowo-skutkowego, a także systematyczności. Osoby, które chorują na epilepsję lub mają alergię na wybrane związki chemiczne, powinny wiedzieć, że takie schorzenia są przeciwwskazaniem do podjęcia studiów na farmacji.

Farmacja cieszy się popularnością wśród kandydatów na studia między innymi z uwagi na fakt, że rynek farmaceutyczny wciąż potrzebuje specjalistów. Dynamiczny rozwój tej branży wiąże się między innymi z faktem, że Polacy z chęcią sięgają po różnego rodzaju leki, antybiotyki i suplementy diety.

Studia farmaceutyczne w Katowicach – gdzie można studiować farmację?

Osoby zainteresowane podjęciem studiów farmaceutycznych na Śląsku z pewnością złożą aplikację na Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach. To jedyna śląska uczelnia, która kształci przyszłych farmaceutów. Kierunek farmacja wchodzi w skład oferty edukacyjnej Wydziału Farmaceutycznego z Oddziałem Medycyny Laboratoryjnej w Sosnowcu, który znajduje się pod adresem ulica Jedności 8 w Sosnowcu.

Studia farmaceutyczne na Śląskim Uniwersytecie Medycznym to studia jednolite magisterskie, które trwają 5,5 roku – farmacja jest bowiem kierunkiem, którego nie obejmuje podział wynikający z systemu bolońskiego. Dostępne są w trybie dziennym oraz zaocznym.

Praca dla absolwenta farmacji

Gdyby zapytać przeciętnego Kowalskiego, gdzie pracuje farmaceuta, odpowiedziałby zapewne, że w aptece. To fakt – wielu absolwentów pracuje za apteczną ladą. Jednak to nie jedyne miejsce pracy farmaceutów. Podejmują oni zatrudnienie między innymi w pokrewnych branżach. Wielu absolwentów farmacji pracuje w firmach farmaceutycznych – w rozmaitych działach i na stanowiskach różnego szczebla. Niektórzy opracowują receptury nowych leków, inni nadzorują proces ich produkcji, a jeszcze inni – zajmują się sprzedażą. Inne miejsca pracy farmaceutów to hurtownie farmaceutyczne, laboratoria chemiczne, jednostki inspekcji farmaceutycznej czy instytuty badawcze.

Warty podkreślenia jest fakt, że zawód farmaceuty opisany został dokładnie w treści ustawy o izbach aptekarskich (1991 rok). Zgodnie z literą prawa, absolwenci, którzy przez 5 kolejnych lat od ukończenia studiów nie podejmą zatrudnienia w zawodzie, stracą uprawnienia farmaceutyczne. Aby w przyszłości znowu móc wykonywać swój zawód, będę musieli wziąć udział w szkoleniu uzupełniającym.

Studia w Katowicach

W ostatnich latach Katowice przeszły prawdziwą metamorfozę. Obecnie jest to miasto z bogatą ofertą z zakresu kultury i rozrywki, które swoim mieszkańcom ma naprawdę wiele do zaoferowania. Odbywają się tutaj między innymi festiwale, które przyciągają do stolicy Śląska uczestników z całej Polski. Katowice z pewnością przypadną do gustu studentom, także z uwagi na fakt, że zapewniają także dobry start w życie zawodowe – w Katowicach coraz więcej firm otwiera swoje siedziby.

Katowice mają także atut w postaci stosunkowo niskich cen najmu pokoi czy mieszkań. Koszty wynajmu są tutaj niższe niż w Krakowie, oddalonym od Katowic o godzinę jazdy. Dwupokojowe mieszkanie można wynająć już za ok. 1 tysiąc złotych. Jednoosobowy pokój to wydatek rzędu 400-800 złotych.

Lektura dla studenta farmacji

Osobom, które rozważają studia na farmacji w Katowicach, polecamy lekturę książki „Receptura apteczna” autorstwa Renaty Jachowicz. Publikacja jest nowoczesnym podręcznikiem poświęconym zagadnieniom związanym z wytwarzaniem leków na podstawie receptury.

Autor: Justyna Bocheńska
Data publikacji: 16.05.2017
Napisz Własny komentarz

CAPTCHA Image
Play CAPTCHA Audio
Refresh Image

Nick:

Komentarz:

Znajdź uczelnię
Znajdź kierunek

RANKING POPULARNOŚCI KIERUNKÓW

2016 2015 2014 2013 2012 2011

43.67Lekarski - Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach

31.69Kierunek lekarsko-dentystyczny - Gdański Uniwersytet Medyczny

31.23Aktorstwo - Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi

30.17kierunek lekarsko-dentystyczny - Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu

28.19Lekarsko-dentystyczny - Uniwersytet Medyczny w Lublinie

więcej

Aktualności
PŚ wśród uczelni nagrodzonych przez MNiSW

PŚ wśród uczelni nagrodzonych przez MNiSW

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego wyłoniło 13 uczelni wyższych, które otrzymają nagrodę w łącznej wysokości 95 mln zł. W zaszczytnym gronie laureatów znalazła się Politechnika Śląska. Uczelnie zostały nagrodzone za poprawę poziomu naukowego i zdobycie wyższych kategorii ...

czytaj więcej >>

Wysokie pozycje PŚ w Rankingu Szkół Wyższych 2017

Wysokie pozycje PŚ w Rankingu Szkół Wyższych 2017

Miesięcznik Perspektywy opublikował wyniki tegorocznego prestiżowego Rankingu Szkół Wyższych. Politechnika Śląska został wysoko oceniona i zajęła czwarte miejsce w zestawieniu studiów inżynierskich oraz piąte wśród uczelni technicznych. W ogólnej klasyfikacji polskich szkół ...

czytaj więcej >>

UE w Katowicach rozpoczął rekrutacją na studia

UE w Katowicach rozpoczął rekrutacją na studia

Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach rozpoczął rekrutację na studia, które realizowane będą od nowego roku akademickiego 2017/2018. Zapisy kandydatów pragnących podjąć studia na uczelni prowadzone są w Internetowym Systemie Rekrutacyjnym. Oferta edukacyjna Uniwersytetu wyróżnia ...

czytaj więcej >>

Politechnika Śląska zaprasza na Cisco Student Day

Politechnika Śląska zaprasza na Cisco Student Day

W dniu 7 czerwca 2017 r. w siedzibie Akademickiego Inkubatora Przedsiębiorczości Politechniki Śląskiej odbędzie się Cisco Student Day. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 14:00, a jego adresatami są osoby wiążące swoją przyszłość z branżą IT. Udział w spotkaniu objęty jest ...

czytaj więcej >>

GWSH wysoko w rankingu studiów na kierunkach turystycznych

GWSH wysoko w rankingu studiów na kierunkach turystycznych

Górnośląska Wyższa Szkoła Handlowa im. Wojciecha Korfantego w Katowicach uplasowała się na pierwszym miejscu w województwie śląskim w Rankingu Szkół Wyższych 2017, przygotowanym przez magazyn „Wiadomości Turystyczne”. Jednocześnie uczelnia znalazła się na piątej pozycji ...

czytaj więcej >>


Polityka plików "cookie":

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.

copyright © 2016 Imedia Group 03-918 W-wa, ul. Łotewska 17/2, tel.: 22 616-06-14   formularz kontaktowy